Rewitalizacja Zalewu Nowohuckiego

Projekt: grudzień 2017
Realizacja: w trakcie
Inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Współpraca: Perspektywa Pracownia Projektowa

Zalew Nowohucki jest prawdziwym centrum wypoczynku mieszkańców Nowej Huty. Dzięki zaprojektowanej przez nas ścieżce informacyjnej, można ich bliżej poznać i jeszcze bardziej polubić. Swoją formą tablice nawiązują do produkowanych w Hucie Stali profili. Znajdujące się na nich zdjęcia pochodzące z różnych źródeł, opowiadają historię Nowej Huty, a przede wszystkim jednych z najpiękniejszych momentów życia jej mieszkańców – odpoczynku, z rodziną, przyjaciółmi, wokół wody, wśród przyrody, w miejscu które do dziś przyciąga swoją magią ludzi z całego Krakowa.

Ilu ludzi tyle potrzeb, a wokół Zalewu ludzi nie brakuje. Udało się nam jednak połączyć ich wokół Zalewu i stworzyć dla każdego coś wyjątkowego – boiska do siatkówki plażowej i wielofunkcyjne, plac zabaw, plażę, pomosty, siedziska nad wodą, leżaki, hamaki i huśtawki dla dzieci i dorosłych, miejsce do wspólnego piknikowania na trójkątnych leżakach w rejonie miasteczka food trucków, trasę dla rowerzystów i rolkarzy, flow park, siłownia zewnętrzna, stoliki piknikowe i szachowe indywidualnego projektu, urządzenia dla psów, scena do organizowania imprez plenerowych. Większość małej architektury została indywidualnie zaprojektowana, tak aby podkreślić charakter miejsca.

W ramach projektu posadzono tu kilkadziesiąt dużych drzew i obsadzono teren bylinami a na powierzchni wody pojawiły się rośliny wodne.

Ze względu na obecność kaczek i łabędzi nad Zalewem z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie stanęły kaczkomaty, wydające w okresie jesienno – zimowym karmę dla kaczek.

Na potrzeby projektu zostało stworzone logo, które powtarza się na tablicach informacyjnych a nocą rozświetla Zalew w formie neonu umieszczonego wysoko na piłkochwytach boiska wielofunkcyjnego.