Zagospodarowanie placu dla Can–Pack w Brzesku

Projekt: kwiecień 2015
Współpraca: dr inż. arch. Katarzyna Hodor
Inwestor: Can–Pack S.A.

Projekt obejmował zagospodarowanie wraz z kompozycją zieleni na terenie należącym do Can-Pack, przy ul. Starowiejskiej w Brzesku. Głównym zamysłem, który mu przyświecał, było zatarcie granicy pomiędzy betonową nawierzchnią placu a rabatami, w które utwardzony plac płynnie przechodzi. Osiągnięto cel, dzieląc plac na wąskie pasy, nierównomiernie przechodzące w rabaty. Naprzemiennie zaprojektowano pasy żywopłotów z irgi – w zamierzeniu strzyżonych, różnej wysokości – oraz pasy wypełnione aromatycznymi bylinami m.in. szałwią. Użyto irgi błyszczącej, która przebarwia się jesienią w ciepłych odcieniach. Pobliski parking oddzielono od drogi wielogatunkowym, gęstym żywopłotem nieformowanym, który stworzy zielony ekran. Na istniejącej skarpie, wzdłuż drogi prowadzącej wzdłuż budynku, osiągnięto efekt kwitnących łanów, przywodzących na myśl pola lawendy, sadząc na jej szczycie szeroki pas szałwii, a na skarpie opadający kaskadami barwinek.

Teren znajduje się przed wejściem do ośrodka zakładowego firmy Can-Pack S.A., atrakcyjnie zagospodarowany stanowi niejako przedłużenie poczekalni.

Kompozycja utrzymana w nowoczesnym charakterze pasuje do interesującego w swojej formie budynku, zaprojektowanego w podwyższonym standardzie przez biuro Nowak – Rygiel.

Projekt został zrealizowany przez zewnętrzną firmę we wrześniu 2015 roku.