Rewitalizacja zabytkowego ogrodu przy wilii w Kochanowie

Projekt: wrzesień 2020

Inwestor: Gmina Zabierzów

Współpraca: mgr. inż. arch. Agnieszka Kotarba

Projekt stanowi koncepcję zagospodarowania tereny wokół zespołu willi Lubomirskich w Kochanowie, która jest jedynym zabytkiem na terenie Gminy Zabierzów wpisanym do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Budynek willi przeszedł w bieżącym roku gruntowną rewitalizację i został przystosowany do nowych funkcji kulturalnych. Ma także pozwalać na organizację imprez okolicznościowych. Zdegradowany ogród wymaga również gruntownych prac oraz zagospodarowania jednocześnie w historycznym duchu i w sposób nowoczesny, przyciągający przyszłych użytkowników, w tym młode pary!

Prace projektowe poprawiła dogłębna analiza historyczna, której efektem jest wykonane i przekazane do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków studium historyczne poświęcone założeniu ogrodowemu, o dotąd niezgłębionej historii.

Wzdłuż szutrowej drogi dojazdowej poprowadzono niskie ogrodzenie stylizowane na płotek myśliwski kierujące wzrok na budynek willi. Teren przed budynkiem zaprojektowano jako ogród geometryczny, a dalszą część ogrodu frontowego w stylu swobodnym, ukrywając ścieżki w terenie. Ścieżki biegną przez sad, owijają się wokół łąki kwietnej, przecinają bramę z lip, przecinają się ze ścieżkami z płyt piaskowca prowadzących do atrakcyjnych obiektów małej architektury takich jak mostek, huśtawko – ławki, hamaki, ławki. W części północnej zaprojektowano owalny dziedziniec z klombem, odtworzono zabytkową studnię i zaprojektowano stylizowaną altanę. Za budynkiem oficyny zaprojektowano na uboczu stylizowany plac zabaw. Przy budynku willi zaplanowano duży taras oddzielony od sąsiednich działek stylizowanym trejażem. Teren jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zagospodarowanie uwieńczono dużą liczbą projektowanej zieleni – odtworzono historyczny układ drzewostanu, zaprojektowano ozdobne krzewy, rabaty bylinowe, trawiaste, zachowując piękny ciąg widokowy na las graniczący z działką. Dodatkową atrakcję stanowi oświetlenie terenu i architektury, dla którego wykonano liczne analizy, aby osiągnąć zamierzony efekt wizualny.

Realizacja projektu jest przewidziana na 2021 rok.

Uważni spacerowicze, krocząc po porozrzucanych w trawniku bazaltowych płytach, spostrzegą dziuple w starych drzewach. Ze znajdujących się na terenie tablic informacyjnych dowiedzą się więcej o ptasich zwyczajach. Podczas spaceru można przekąsić coś przy stoliku piknikowym albo rozprostować kości na wykonanej przez nas własnoręcznie długiej ławce. Słyszeliśmy, że jest naprawdę wygodna!

A po spacerze warto odpocząć w hamaku albo na huśtawko – ławce, czytając książkę z biblioteczki znajdującej się w parku, i spojrzeć na świat przez różowe okulary – bo koloru różowego jest w tym ogrodzie sporo!

Na otwarcie parku przyszła rekordowa liczba osób, a huśtawko – ławki o każdej porze dnia są zajęte przez okolicznych mieszkańców, którzy współprojektowali park z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Nawet „przelotem” warto tu zajrzeć, i spocząć na moment na ławeczkach rozstawionych wzdłuż głównej ścieżki, w otoczeniu krzewów, słuchając ptasiego śpiewu. Relaks gwarantowany!